Zastanawiasz się czym są rośliny miododajne, jakie je hodować, co wyróżnia te rośliny spośród innych? Zapraszamy do lektury.

Czym są rośliny miododajne?

Rośliny miododajne niestety nie dają z siebie miodu, ale stanowią kluczowy element układanki ekosystemu. To właśnie one stanowią podstawę do produkcji pysznego przysmaku przez pszczoły. Rośliny miododajne pozwalają wszystkim owadom zapylającym na zbieranie nektaru. Wielu z nas delektuje się miodem, zapominając jak dochodzi do jego produkcji, a to właśnie rośliny miododajne są na początku drogi do produkcji tego cennego przysmaku.

Co wyróżnia rośliny miododajne?

Rośliny miododajne nazywane są również roślinami pszczelarskimi, nektarodajnymi czy roślinami pożytkowymi. Sama nazwa tych roślin od razu wskazuje podstawową cechę - możliwość zapylania i pracy owadów zapylających. Dlatego też, każdy pszczelarz, dobrze wie, skąd wzięły się takie określenia i potrafi wskazać tego typu rośliny. Natomiast ważne jest to, że nie trzeba być specjalistą w dziedzinie pszczelarstwa, aby samemu wyhodować taką roślinę, gdyż ich uprawa jest bardzo prosta i nieskomplikowana.

Jak rozpoznać roślinę miododajną?

Piękny, wielobarwny kwiat o zachęcającym zapachu - to w zdecydowanej większości charakteryzuje rośliny miododajne. Musisz być cierpliwy, gdyż kwitną one zwykle długo i jest ich bardzo wiele. Ich główna misją jest zachęcanie owadów zapylających do ich odwiedzin. Istotną funkcją tych roślin, z których chętnie korzystają pszczoły to dostarczenie materiałów do produkcji miodu, a dokładniej nektaru, spadzi i pyłku kwiatowego. Możemy wyróżnić rośliny nektarodajne, pyłkodajne, pyłko- i nektarodajne oraz spadziodajne. Podział ten wynika ze względu na to, jakie surowce są pozyskiwane z poszczególnych okazów. Wśród nich znaleźć można drzewa, krzewy oraz byliny, które są najchętniej wybierane przez ogrodników i stanowią najlepsze źródła surowców na miód. Zalicza się do nich wiele popularnych i dobrze nam znanych kwiatów.

Dlaczego rośliny miododajne są nam potrzebne?

Przede wszystkim rośliny miododajne są potrzebne pszczołom i pozostałym owadom zapylającym. Przez ciągły rozwój infrastruktury pozostało już niewiele naturalnych miejsc z których mogą one pozyskiwać nektar, dlatego tak ważne jest, aby wspierać ich codzienną pracę. Sadząc rośliny miododajne na tarasie, balkonie lub działce, dostarczymy pszczołom pożywienia i materiału na miód, a tym samym wspieramy proces zapylania roślin, z których pochodzi znaczna część wykorzystywanej przez nas żywności. Możemy sadzić je nawet na balkonach w centrum miasta – pszczoły znajdą je bez problemu. Niewielkim wysiłkiem możemy zrobić wiele dobrego! Dodatkowo rośliny miododajne cechują się pięknym wyglądem, dzięki czemu mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszych balkonów, ogrodów i działek.