Mobilna Łąka
wspólnie ratujemy pszczoły
Nasza Mobilna Łąka to akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na problemy związane z ekologią oraz równoważeniem szkodliwych działań człowieka związanych ze środowiskiem.
W pełni elektryczny i bezemisyjny Opel Corsa-e został wypełniony kwitnącymi roślinami miododajnymi firmy EcoBombs i wozi je po całym Śląsku, edukując jego mieszkańców. W weekendy maja i czerwca, nasza Mobilna Łąka stanie na otwartych przestrzeniach Górnego Śląska. Przyjaciółka Pszczół – nowa elektryczna Corsa wraz z dobrymi duszkami, czyli Rudzkimi Harcerzami z 77 RGDH “Twierdza”, będą całkiem
za darmo, rozdawać mieszkańcom Śląska paczuszki z nasionkami roślin miododajnych, które można
w łatwy sposób zasadzić na parapecie w doniczce lub na ogródku!
“Jeśli zabraknie pszczół to człowiekowi pozostaną co najwyżej cztery lata życia.
Nie będzie pszczół, nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin (…)”
~ Albert Einstein
Mobilna Łąka podróżuje po Śląsku i zatrzymuje się w różnych miejscach! Sprawdź poniżej na naszym harmonogramie gdzie i w jakich godzinach możesz nas spotkać! Koniecznie odwiedź nas i odbierz bezpłatnie swoją paczuszkę z kwiatami miododajnymi, które ratują pszczoły. Nasionka możesz zasadzić w doniczce, ogródku lub na tarasie. Dokładnie informacje jak to zrobić znajdziesz w zakładce “Nasiona miododajne” powyżej. Koniecznie zajrzyj również do zakładki “Eko porady” i dowiedz się dlaczego edukacja ekologiczna jest tak ważna właśnie teraz!
Wolniejsze zmiany klimatu mogą być teraz nieodczuwalne, ale całkowicie odmienią nasze życie! Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat zmiany klimatu będą odczuwalne na całej planecie – co za tym idzie będą one pojawiać się częściej i bardziej intensywnie. Aktualnie ziemia ulega zmianom klimatu, o wiele szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ma na to wpływ np. zwiększona ilość gazów, która jest powodowana m.in. wycinką lasów, hodowlą bydła czy procesem produkcji chemikaliów.
Poziom dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze jest wyższy
niż kiedykolwiek wciągu ostatnich 800 000 lat.
•
W 2050 roku w oceanach będzie już więcej plastiku niż ryb.
•
Redukcja miejsc gdzie pszczoły mogą żerować,
doprowadza do drastycznego spadku ich liczebności.
•
W ciągu ostatnich 50 lat wycięto prawie 50% lasu amazońskiego
odpowiedzialnego za produkcję tlenu i regulowanie klimatu.
•
W poprzenim stuleciu wybiliśmy prawie 90% słoni afrykańskich za względu na ich kły.
PAMIĘTAJ
NAWET MAŁE ZMIANY MOGĄ POMÓC!
- Mów głośno o problemach środowiska. Rozmawiaj o tym jak ważna jest ochrona przyrody z rodziną, pracownikami, znajomymi i innymi osobami.
- Oszczędzaj energię. Odłączaj ładowarki z prądu, używaj energooszczędnych żarówek, wyłączaj listwy i gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.
- Wybieraj ekologiczne produkty żywnościowe. Zwracaj uwagę na etykiety, na zakupy chodź z własną bawełnianą torbą, zrezygnuj z plastikowych butelek i opakowań.
- Oszczędzaj wodę np. poprzez zakręcanie strumienia w trakcie mycia zębów.
- Wymień plastikowe butelki na dzbanek filtrujący wodę.
- Twórz nowe siedliska dla owadów i zwierząt np. sadząc nasze rośliny miododajne w doniczce na swoim parapecie, tarasie czy ogródku.
- Kupując nowy samochód zwróć uwagę na CO2 , które wytwarza do powietrza.
- Postaw na produkty wielokrotnego użytku lub takie, które można poddać recyklingowi, które są biodegradowalne.
- Staraj się kupować ubrania, akcesoria czy sprzety elektroniczne z drugiej ręki. Pamiętaj, że większość produktów da się naprawić!
- Pamiętaj, aby w miarę możliwości segregować śmieci, zgniatać butelki oraz absolutnie nie wyrzucać odpadków na ziemię.
- Pobaw się w recykling! Spróbuj ze starych firanek zrobić woreczki na owoce, a ze zużytych prześcieradeł lub ubrań – całe torby na zakupy. Używaj słoików z żywności zamiast pojemników na przyprawy. Opakowania po przesyłkach wykorzystuj raz jeszcze.
NADAL MAMY SZANSĘ, ABY WSPÓLNIE
URATOWAĆ NASZĄ PLANETĘ.
EcoBombs
Na Ratunek Pszczołom!
EcoBombs to projekt, który zajmuje się przygotowaniem bomb siewnych, składających się z 22 rodzajów roślin miododajnych. To prawdziwa bomba kwiatowa! Do przygotowania bomby nasiennej została użyta specjalna wyselekcjonowana glina, która ma za zadanie ochronić nasiona.
Dlaczego pszczoły są tak ważne dla naszego środowiska?
Pszczoły miodne zajmują się zapylaniem roślin. To dzięki ich pracy warzywa i owoce nie tylko są w stanie wydawać plony, ale, co więcej, dzięki pracowitości tych maleńkich stworzeń wydawane przez roślinę owoce są większe i bardziej dorodne.
Do powstania około 80 artykułów spożywczych, które stanowią największe zasoby żywności na świecie, w 77% potrzebne jest zapylanie roślin przez pszczoły. Dlatego też 1/3 produktów spożywanych przez człowieka zależy w sposób bezpośredni lub pośredni od tego, czy dojdzie do zapylania przez owady. Amerykańscy naukowcy wycenili wartość zapylania przez pszczoły na 1,6 – 5,7 mld dolarów, natomiast brytyjscy badacze oceniają, że roczna praca pszczół warta jest ok. 430 mln funtów.
Pszczoły fantastycznie sprawdzają się również przy monitorowaniu stanu środowiska przyrody, gdyż są bardzo czułym wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza. Zapylanie przez pszczoły roślin ma również duże znaczenie ekologiczne, gdyż kontroluje erozję gruntów.
Pszczoły na wymarciu?
Naukowcy alarmują o tym, że pszczoły mogą wyginąć. Z każdym rokiem można zauważyć, że jest coraz mniej tych maleńkich stworzeń. Powodów takiego zjawiska można szukać wiele. Globalne ocieplenie, stosowanie pestycydów, rolnictwo przemysłowe czy liczne choroby, które dotykają owady. Co może się wydarzyć, jeżeli pszczoła zniknie z powierzchni ziemi — już dobrze wiemy. Należy zadać sobie pytanie: co możemy zrobić, aby nie było za późno?
Co możesz zrobić?
Nadal możemy zmienić los pszczół i w prosty sposób podarować im miejsce do życia, tworząc łąki kwietne.
Czym są rośliny miododajne? Nazywane są również roślinami pszczelarskimi, pożytkowymi, a poprawnie powinny być nazywane roślinami nektarodajnymi. Rośliny te charakteryzują się barwnymi, wonnymi kwiatami długo utrzymującymi się na roślinach. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie zapylaczom surowca do produkcji miodu — nektaru, spadzi i pyłku.
EcoBombs pomoże stworzyć łąkę kwietną
„Nie mam ręki do kwiatów”, „Nie jestem ogrodnikiem” – często spotykamy się z takimi twierdzeniem, a tym samym niechęcią do sadzenia roślin. By stworzyć łąki kwietne, nie musisz być ogrodnikiem, wystarczy, że masz chęć do pomocy naszemu naturalnemu środowisku. Rośliny miododajne są bardzo proste w uprawie. Z pomocą stworzenia łąk kwietnych przychodzi polska marka EcoBombs.
Kiedy i jak posadzić rośliny miododajne?
Okres kwitnienia tych roślin zaczyna się przeważnie w trzeciej dekadzie marca i trwa, aż do końca września. EcoBombs to rodzime gatunki nasion roślin miododajnych. Wystarczy, że na oczyszczoną ziemię rozsypie się nasiona. Rośliny miododajne są odporne i bardzo łatwo się adaptują w nowych warunkach. Do ich wzrostu potrzebna jest duża ilość słońca oraz deszczu. Można je posadzić w przydomowym ogródku, na łące, a także w doniczce i umieścić ją na swoim balkonie.Posadzenie roślin miododajnych dostarczy nam również unikatowych wrażeń estetycznych, gdyż przyciągnie owady takie jak: pszczoły, motyle czy trzmiele.
Mały gest = globalne znaczenie
Albert Einstein powiedział: „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt”
Nie jest możliwe, aby zmienić cały świat, ale małymi gestami i wprowadzeniem nowych nawyków, dołożymy swoją cegiełkę do globalnej zmiany. Zapamiętajmy: moja łąka — nasze pszczoły!