fbpx
Kwiaty ogórecznika lekarskiego.

Ogórecznik lekarski -poznaj właściwości zdrowotne i zastosowanie.

Ogórecznik lekarski w Polsce występuje w formie uprawnej i zdziczałej jako chwast. Charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi, gdyż zawiera dużo witamin i składników mineralnych. Odkryj wyjątkowe właściwości zdrowotne tej rośliny.

Skąd pochodzi ogórecznik lekarski?

Roślina ta znana od starożytności i wykorzystywana w różnych kulturach na całym świecie. W starożytnej Grecji używano go jako środek na depresję i stany lękowe, a w Europie Środkowej i Wschodniej był wykorzystywany jako roślina jadalna. Co więcej ogórecznik lekarski był także popularny wśród rycerzy jako symbol odwagi i męstwa.

Uprawa ogórecznika lekarskiego?

Jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny ogórecznikowatych. Dodatkowo jest to roślina uprawna, silnie rosnąca, której należy zapewnić dostęp do wody i składników mineralnych. Dlatego też posadź tę roślinę w miejscach nasłonecznionych oraz posiadających lekką, przepuszczalną i zasobną w wodę glebę.

Warto dodać, że uprawa ogórecznika lekarskiego nie należy do skomplikowanych, dlatego też jest to roślina odporna na warunki atmosferyczne. Co więcej rozmnaża się przez wysiew nasion, który rozpoczyna się w kwietniu, a kończy na początku czerwca.

Właściwości zdrowotne i zastosowanie.

Ogórecznik lekarski w kubku.
Ogórecznik lekarski, https://pixabay.com/photos/cup-mug-borage-mint-herbs-green-4684315/

Dodatkowo ma zbawienny wpływ na nasz organizm, gdyż posiada cenne dla naszego zdrowia substancje, takie jak:

  • wiatminę C, A, K, B6
  • kwas foliowy
  • flawonoidy
  • sole mineralne
  • garbniki
  • śluzy
  • żywice

Godne uwagi jest to, że działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwbakteryjnie. Dlatego też stosuj go w celu łagodzenia objawów chorób autoimmunologicznych, redukcji bólu i stanów zapalnych, a także jako środek uspokajający.

Warto dodać, że cenna dla zdrowia witamina C, zawarta w ogóreczniku lekarskim, wpływa korzystnie na odporność organizm. W konsekwencji pomoże w zwalczaniu przeziębienia, łagodzi przebieg choroby i pozwala się pozbyć dokuczliwych objawów.

Wykorzystaj tę roślinę w :

  • kuchni – liście i kwiaty ogórecznika lekarskiego wyróżnia delikatny, orzechowy smak. Możesz dodać liście ogórecznika do sałatek, zup, kanapek czy napojów. W tradycyjnej kuchni śródziemnomorskiej, ogórecznik lekarski jest wykorzystywany do przyrządzania gazpacho. Przygotuj gazpacho z ogórecznikiem.
  • kosmetyka – olej z nasion ogórecznika lekarskiego jest ceniony w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoje cenne właściwości: nawilżające, łagodzące i odżywcze na skórę. Może być stosowany w produkcji: kremów, balsamów, mydeł czy innych produktów pielęgnacyjnych. Wypróbuj naturalny olej z ogórecznika lekarskiego.

Ogórecznik lekarski w przyrodzie.

Pszczoła zapylająca ogórecznik lekarski.
Ogórecznik lekarski, https://pixabay.com/photos/borage-bee-insect-pollinate-6543528/

Jest to roślina, która przyciąga różne gatunki owadów zapylających, w tym pszczoły, trzmiele i motyle. Roślina ta ma kwiaty o charakterystycznym, jasnoniebieskim kolorze, które posiadają wiele miodników, czyli specjalnych gruczołów produkujących nektar. W konsekwencji nektar ten jest głównym źródłem pożywienia dla owadów zapylających. Co więcej odwiedzając kwiaty ogórecznika, przyczyniają się do przenoszenia pyłku pomiędzy kwiatami, co umożliwia zapylanie i rozwój nasion.

Ogórecznik lekarski to roślina miododajna.

Bez wątpienia jest jedną z roślin, które szczególnie przyciągają pszczoły miodne. Naukowcy zauważyli, że nektar z kwiatów ogórecznika lekarskiego jest szczególnie bogaty w cukry i aminokwasy, co sprawia, że jest on bardzo atrakcyjny dla pszczół. Z tego powodu, roślinę tę często sadzono w pobliżu pasiek, jako dodatkowe źródło pożywienia dla pszczół.

Ważne jest to, że ogórecznik lekarski jest także rośliną, która przyciąga motyle. Dlatego też wiele gatunków motyli odwiedza kwiaty ogórecznika, przede wszystkim w poszukiwaniu nektaru, ale także jako źródła pokarmu dla swoich larw. Kwiaty ogórecznika są ważnym źródłem pożywienia dla larw motyli z rodziny niepylakowatych (Sesiidae), które żywią się pędami i liśćmi rośliny.

Bomby siewne zawierające nasiona ogórecznika lekarskiego, https://ecobombs.pl/index.php/produkt/ecobombs-mini-doniczkowa-eko-friendly/

Reasumując wszystkie te cechy sprawiają, że ogórecznik lekarski jest atrakcyjnym wyborem dla ogrodników i rolników, którzy chcą wspierać populacje owadów zapylających w swoich ogrodach i na swoich polach. Co więcej dzięki swojemu pięknemu kwitnieniu i wartościom odżywczym dla owadów, ogórecznik lekarski może pełnić ważną rolę w utrzymaniu różnorodności biologicznej i zapylaniu innych roślin.

Jak stworzyć łąkę kwietną pełną ogórecznika? Zapraszamy na nasze social media.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top