fbpx
Chaber bławatek i jego cenne właściwości.

Chaber bławatek – odkryj jego cenne właściwości lecznicze.

Chaber bławatek to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Działa kojąco na układ nerwowy, pomaga w leczeniu chorób układu trawiennego czy uspokaja układ oddechowy. To zaledwie kilka jego dobroczynnych właściwości. Odkryj jaką ważną rolę pełni w ekosystemie i jak wpływa na nasze zdrowie.

Historia i pochodzenia.

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z Europy i Azji Zachodniej. Jest to kwiat, który w Polsce możemy spotkać rosnący wśród zbóż. Łodygi chabra rosną bardzo wysoko, średnio około 80 cm i wyróżnia się niebieskimi kwiatami. Chaber bławatek wyrastający między zbożami traktowany jest często jak chwast, natomiast jest to jedna z roślin bardzo chętnie sadzona w przydomowych ogródkach.

Chabry bławatki i maki polne.
Dzika łąka, https://pixabay.com/photos/poppies-poppy-field-cornflowers-5286805/

W przeszłości chaber bławatek był uprawiany na polach jako roślina ozdobna i lecznicza, ale również jako roślina użytkowa, ze względu na swoje właściwości barwiące. Kwiaty chabra bławatka wykorzystywane były do barwienia tkanin na kolor niebieski, co było popularne w XVII i XVIII wieku. W Polsce jest też symbolem roślinnym Świętokrzyskiego Parku Narodowego. 

Ludowe nazwy chabrów.

Chabry mają wiele ludowych nazw, które zależą od regionu i dialektu. Niektóre z nich to: chrabry, jastrzębnik, jaskółcze ziele, jęczmieniec, kropidło, lepiężnik, pstrążyna, rozmaryn polny, rumian polny, skowronecznik, szatanik, wawrzynek polny, czy wrzosiec polny. Te nazwy odzwierciedlają różnorodność i popularność rośliny, a także jej zastosowania w ludowej medycynie i kuchni.

Chaber bławatek to roślina miododajna.

Chaber bławatek, a zapylacze.
Chaber bławatek, a zapylacze EcoBombs

Chabry to rośliny, które są nie tylko piękną ozdobą przydomowych ogrodów czy łąk kwietnych, ale także są bardzo przyjazne dla zapylaczy, takich jak pszczoły, motyle i muchy. Ich kwiaty bogate w nektar i pyłek przyciągają wiele owadów, które pomagają w procesie zapylania roślin w ogrodzie. Sadzenie chabra bławatka to nie tylko dbanie o piękny wygląd ogrodu, ale także o ekosystem. Dlatego warto zasadzić te rośliny w ogrodzie i zapewnić zapylaczom miejsce, gdzie mogą znaleźć pożywienie.

Jak pielęgnować chabra bławatka w ogrodzie?

Chaber bławatek to roślina, którą łatwo zasadzić z EcoBombs i pielęgnować w ogrodzie. Najlepiej posadzić je w dobrze nasłonecznionym miejscu i w wilgotnej, przepuszczalnej glebie. Rośliny te nie potrzebują specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, aby zachęcić rośliny do produkcji nowych pąków. Poza tym chabry są roślinami miododajnymi, dlatego warto je mieć w ogrodzie, aby pomóc zapylaczom i cieszyć się pięknymi niebieskimi kwiatami wiosną i latem.

Chaber bławatek i jego właściwości lecznicze.

Chaber bławatek jest rośliną wielozadaniową. Ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Lecznicze działanie tej rośliny to:

 • działa przeciwzapalnie
 • posiada właściwości przeciwbakteryjne
 • działa przeciwgrzybicznie
 • wspiera leczenie chorób układu trawiennego
 • działa kojąco na układ nerwowy
 • uspokaja układ oddechowy
 • wspiera układ sercowo-naczyniowy
 • zmniejsza poziom cholesterolu

Roślina ta znajduje zastosowanie w wielu preparatach leczniczych, a jego cenne właściwości wykorzystuje się w kosmetyce naturalnej jak np. krem pod oczy.

Chaber bławatek w kuchni – jak wykorzystać tę roślinę w codziennej diecie?

Herbata z chabra bławatka.
Ziołowa herbata, https://pixabay.com/photos/peppermint-peppermint-tea-mint-tea-2816012/

Chaber bławatek to roślina, którą można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów.

 • Jadalne kwiaty i liście mają delikatny, orzeźwiający smak i aromat, stanowią idealny dodatek do sałatek, zup i sosów.
 • Możesz wykorzystać kwiaty i liście chabra do wypieku ciast, co spowoduje, że potrawy nabierają niepowtarzalnego smaku.
 • Chaber bławatek to popularny składnik herbatek ziołowych, które działają kojąco na układ nerwowy, poprawiają trawienie, a także nadają niebieską barwę naparom.

Przygotuj lemoniadę chabrową. Dodanie chabra bławatka do codziennej diety to nie tylko sposób na urozmaicenie smaków, ale także na zdrowe odżywianie i poprawę samopoczucia. W prosty sposób możesz przygotować pyszną lemoniadę.

Chaber bławatek na łące.
Dzika łąka, EcoBombs

Podsumowując jest to roślina wielozadaniowa. Wzbogaca ekosystem, dając miejsce do pracy zapylaczom, upiększa ogrody o swój intensywny, niebieski kolor, a także wspomaga nasz organizm. Jak stworzyć łąkę kwietną z chabrem bławatkiem w roli głównej dowiesz się z naszych social mediów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top