fbpx
Dziurawiec zwyczajny.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny – uprawa, właściwości zdrowotne.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to gatunek rośliny zielarskiej, która występuje na terenie całej Europy oraz w Azji Zachodniej i Północnej Afryce. Roślina ta charakteryzuje się żółtymi kwiatami o średnicy 2-3 cm oraz wąskimi liśćmi ułożonymi naprzeciwlegle na łodydze.

Charakterystyka dziurawca zwyczajnego.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) nazywany także: dziurawcem pospolity, rutą polną, krzyżowym zielem, arlika, przestrzelon czy ziele boginki. Wieloletnia roślina zielarska należąca do rodziny dziurawcowatych (Hypericaceae). W konsekwencji spotykana w warunkach naturalnych w Polsce, gdyż porasta głównie zarośla, łąki i polany.

Osiąga do 1 m wysokości i tworzy wzniesione, rozgałęzione łodygi. Co więcej jej liście rosną naprzeciwlegle, są małe, eliptyczne lub równowąskie i mają gładkich brzegach. Kwiaty dziurawca są żółte, zebrane w baldachogrona. Warto dodać, że okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.

Kwiat dziurawca zwyczajnego.
Kwiat dziurawca zwyczajnego, https://pixabay.com/pl/photos/kwiat-roślin-7472599/

Jak uprawiać dziurawiec zwyczajny?

Jest to łatwa w uprawie roślina, gdyż nie ma dużych wymagań klimatyczno-glebowych. Jednocześnie najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych. W konsekwencji dobrze rośnie na zarówno lekkich jak i średnio zwięzłych,a także przepuszczalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym.

Cenne właściwości dziurawca zwyczajnego.

Warto podkreślić, że dziurawiec poleca się siać w ogrodzie, ponieważ dzięki ładnym, żółtym kwiatom, nada rabatkom czy warzywniakowi interesujący wygląd.

Co więcej, roślina ta znana jest ze swoich leczniczych właściwości już od starożytności. Na uwagę zasługuje fakt, że ziele dziurawca (na suszenie) zbiera się dwukrotnie w ciągu roku: od połowy czerwca do połowy lipca oraz pod koniec sierpnia. Dodatkowo można je suszyć w warunkach naturalnych osłaniając przed promieniami słonecznymi.

Dziurawiec zwyczajny w ziołolecznictwie.

Warto podkreślić, że dziurawiec zwyczajny jest jednym z najbardziej popularnych ziół stosowanych w ziołolecznictwie.

Możliwe zastosowanie dziurawca zwyczajnego:

 • antyseptyczne,
 • antybakteryjne,
 • ściągające,
 • rozkurczowe,
 • przeciwdziałające nadkwasocie,
 • moczopędne,
 • pobudzające łaknienie i trawienie,

W konsekwencji roślina ta znalazł swoje lecznicze zastosowanie w formie naparów, herbat, ekstraktu czy maści, a kolejno nalewek.

Herbata z dziurawca, www.ekoherbata.pl

Skutki uboczne stosowania dziurawca zwyczajnego.

Warto pamiętać, że zbyt długie stosowanie preparatów zawierających dziurawiec powoduje nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. W praktyce może to powodować, że skóra jest bardziej wrażliwa na działanie światła słonecznego.

Zastosowanie w kosmetyce:

Co więcej dziurawiec zwyczajny ma również zastosowanie w kosmetyce. Należy podkreślić, działanie tej rośliny na skórę to:
 • ukojenie,
 • ujędrnienie,
 • nawilżenie,
 • antyoksydacja,
 • antyseptyczne.

Warto w swojej pielęgnacji skorzystać z naturalnych produktów. Kosmetyki z wyciągiem z dziurawca mają dobroczynne działanie na naszą skórę.

Dziurawiec zwyczajny i zapylacz.
Dziurawiec zwyczajny, https://pixabay.com/pl/photos/pszczoła-kwiat-żółty-owad-natura-4310623/

Dziurawiec zwyczajny dla zapylaczy.

Równie ważne jak właściwości zdrowotne dziurawca jest jego wpływ na zapylaczy. Dlatego też, kwiaty dziurawca zwyczajnego stanowią cenne źródło nektaru i pyłku dla pszczół. Warto zauważyć, że kwiaty te przyciągają pszczoły swoim intensywnym kolorem oraz słodkim zapachem w konsekwencji zapewniają im pożywienie. Co więcej, nasiona dziurawca zwyczajnego znajdziesz w mieszance EcoBombs.
Kula siewna, mieszanka nasion roślin miododajnych, https://ecobombs.pl/index.php/produkt/ecobombs-mini-doniczkowa-6-szt/

Podsumowując, jest to kolejna roślina, która wyróżnia się prostą uprawą, a zarazem cennymi właściwościami leczniczymi.

Po więcej informacji o roślinach miododajnych, zapraszamy do naszych social mediów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top