fbpx
facelia błękitna

Facelia błękitna – odmiany, zastosowanie i uprawa.

Facelia błękitna, inaczej zwana niebieską fasolą, to roślina z rodziny dzwonkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie uprawiana jest w wielu krajach, w tym także w Polsce. Dowiedz się jakie są odmiany facelii błękitnej, jak uprawiać tę roślinę i jak wpływa na nasz organizm.

Charakterystyka i występowanie.

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) zwana także wiązanką wrotyczową jest rośliną jednoroczną z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae) pochodzącą z Ameryki Północnej. Roślina osiąga do 1 metra wysokości. Także charakteryzuje się pięknymi, delikatnymi kwiatami o kolorze błękitnym lub fioletowym. Liście są zielone, pierzaste, a pędy wiotkie i giętkie. Dodatkowo roślina ta kwitnie długo, bo aż przez 5 tygodni, jej nasiona zachowują zdolność kiełkowania nawet przez okres 3-4 lat.

Odmiany facelii błękitnej.

W Polsce znajdziesz następujące odmiany tej rośliny:

 • Anabela,
 • Angelia,
 • Asta,
 • Atara,
 • Lisette,
 • Natra,
 • Stala.

Zastosowanie faceli błękitnej w ogrodnictwie.

Na dodatek jest to roślina wielozadaniowa, swoje zastosowanie znajduje:

 • W ogrodnictwie jako roślina ozdobna. Kwiaty te pięknie prezentują się w ogrodach, zwłaszcza w naturalnych ogrodach skalnych, gdzie mogą rosnąć między kamieniami.
 • Facelia błękitna jest także dobrym wyborem na rabaty kwiatowe oraz na kwietniki balkonowe.
 • Ta dekoracyjna roślina jest wykorzystywana na kwiat cięty.
 • Roślina ta uprawiana jest na zielony nawóz, co poprawia strukturę gleby i wzbogaca ją w biomasę.
 • Jest to roślina miododajna, która jest niezwykle atrakcyjna dla owadów zapylających.
 • Ma doskonałe właściwości fitosanitarne.
 • Facelia błękitna zapobiega erozji, wysychaniu i zaskorupianiu gleby a także hamuje rozwój chwastów.
Pole facelii błękitnej.
Facelia błękitna, https://pixabay.com/photos/blue-phacelia-plants-honey-flowers-2633983/

Facelia błękitna jako roślina miododajna.

Przede wszystkim roślina ta ma bardzo dużo zastosowania pozytywnie wpływającego na naturalne środowisko. Niewątpliwie nie można pominąć jej ważnej funkcji jako roślina miododajna. Kwitnie długo, do pięciu tygodni, wabiąc pszczoły zapachem i kolorem.  Dodatkowo z jednego hektara facelii pszczelarze mogą uzyskać 300-700 kg miodu o łagodnym smaku i przyjemnym aromacie. Co więcej miód z facelii jest ceniony za swoje właściwości detoksykujące i wspomagające leczenie chorób układu pokarmowego oraz układu krążenia. Spróbuj miodu faceliowego z pasieki Miody Bieszczadzkie.

Stwórz łąkę kwietną, która da miejsce do życia dla zapylaczy, w skład, której wchodzą również nasiona facelii błękitnej.

Kule siewne, https://ecobombs.pl/index.php/produkt/ecobombs-eco-friendly-miododajne/

Facelia błękitna – zastosowanie w medycynie.

Niebieską fasolę wykorzystaj w medycynie naturalnej. Zawiera ona cenne składniki, takie jak:

 • flawonoidy,
 • kwasy organiczne,
 • witaminy.

Warto podkreślić, że ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Dlatego też wyciąg z facelii błękitnej stosuj w leczeniu stanów zapalnych, bólu mięśni i stawów, a także w leczeniu trądziku.

Facelia błękitna – jak uprawiać?

Facelia to roślina, która jest wytrzymała na niskie temperatury i suszę, a do prawidłowego wzrostu potrzebuje głównie słońca. Dlatego też poradzi sobie na każdej glebie, byle była ona dobrze przepuszczalna, gdyż facelia nie toleruje zastojów wody. Dzięki dobrze rozbudowanemu systemowi korzeniowemu roślina pobiera wodę oraz składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby.

Kiedy siać facelię błękitną?

Warto zaznaczyć, że facelia błękitna ma krótki okres wegetacji (90-100 dni) można ją siać w różnych terminach. Dlatego też pierwszy wysiew możesz wykonać tuż po rozmarznięciu gleby. Minimalna temperatura do kiełkowania nasion facelii wynosi 3-4°C, a optymalna 8-10°C. Nasiona wysiewaj dość płytko na głębokość 1-1,5 cm, głębszy siew ogranicza kiełkowanie. Co więcej kiełkowanie nasion może być opóźnione także przez dużą ilość opadów

Facelia błękitna - kwiat.
Facelia błękitna, https://pixabay.com/photos/scorpion-weed-lacy-phacelia-flower-6277462/

Podsumowując, facelia błękitna to roślina, która ma wiele zastosowań. Możesz ją uprawiać w ogrodach jako roślinę ozdobna, a w rolnictwie wykorzystać jako roślinę wskaźnikowa. Dodatkowo wykazuje dobroczynne działanie na nasz organizm.

Zachęcamy do śledzenia naszych social mediów, gdzie wspólnie odkrywamy fascynujący świat natury.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top