fbpx
Kwiat majeranku.

Majeranek – poznaj cenne właściwości.

Majeranek, znany również jako Origanum majorana, to zioło z rodziny jasnotowatych, popularne w kuchni europejskiej i śródziemnomorskiej. To wszechstronny składnik, który dodaje potrawom smaku i aromatu. Odkryj kilka ciekawych faktów na temat majeranku, jego składu i korzyści dla zdrowia.

Majeranek – pochodzenie.

Lebiodka majeranek, (Origanum majorana L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae Lindl.). Inne nazwy zwyczajowe: majoran, mariolka. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie rośnie dziko tylko na Cyprze i w Turcji.

Majeranek, wygląd rosliny.
Majeranek, https://pixabay.com/photos/thyme-blossom-bloom-violet-167468/

Jak wygląda majeranek?

Roślina ta ma rozgałęzione łodygi, prosto wzniesione, w dolnych częściach często drewniejące. Osiąga ok. 30 cm wysokości. Liście majeranku są drobne, owalne, a kwiaty nikłe, białawe, skupione w gęsto zbite kwiatostany.

Wato podkreślić, że  majeranek ogrodowy kwitnie w lipcu i sierpniu. Cała roślina pokryta jest włoskami, co nadaje jej srebrzystobiałe zabarwienie, posiada także silny aromat.

W jaki sposób uprawiać majeranek?

Roślina ta jest łatwa w uprawie i może rosnąć zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Najlepiej rośnie w słonecznych miejscach z dobrze drenowaną glebą. Można go uprawiać przez cały rok w pomieszczeniach, ale najlepiej rośnie w cieplejszych miesiącach.

Jakie są właściwości i skład majeranku?

Poznaj bogaty skład majeranku:

  • witaminy: A,C, K i B6,
  • minerały,
  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez.

Zawiera również olejki eteryczne, które są odpowiedzialne za jego aromat i smak. Roślina ta jest również znany z właściwości przeciwzapalnych, przeciwutleniających i antybakteryjnych.

Zastosowanie majeranku w kuchni.

Na uwagę zasługuję to, że roślina ta jest popularnym składnikiem w wielu potrawach, w tym zupach, gulaszach, sosach i mięsach. Można go również stosować w sałatkach, jako dodatek do pieczywa lub jako aromatyczny dodatek do herbaty. Dodatkowo jest szczególnie popularny w kuchni francuskiej, włoskiej i niemieckiej.

Majeranek, https://ekoherba.pl/sklep/ziola/majeranek-suszony/

Zastosowanie w medycynie naturalnej.

Roślina ta ma wiele korzyści dla zdrowia. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające pomagają w zwalczaniu chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli i astma. W związku z tym może również pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, a także w poprawie trawienia i łagodzeniu dolegliwości żołądkowych.

Czy majeranek to roślina miododajna?

Warto roślinę tę wysiać w ogrodzie jako roślinę miododajną, która przyciągnie pszczoły, a także jako roślinę odstraszającą ślimaki. Dodatkowo uprawiany pomiędzy innymi roślinami na grządce zniechęci żarłoczne mięczaki do zaglądania w te miejsca.

Na przykład kule siewne od EcoBombs to mieszanka roślin miododajnych, w składzie których znajduje się także tę roślinę.

Ekologiczny upominek z nasionami roślin miododajnych.
Kule siewne, https://ecobombs.pl/index.php/produkt/ecobombs-eco-friendly-miododajne/

Podsumowując roślinę tę, znamy przede wszystkim z zastosowania w kuchni, ale jak widać odgrywa także ważną rolę w ekosystemie.

Dodatkowo zachęcamy do obserwowania naszych social mediów:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top