fbpx
Lawenda wąskolistna.

Lawenda wąskolistna – odkryj jej aromatyczne walory.

Lawenda wąskolistna, znana także jako lawenda angielska, to popularna roślina ozdobna o charakterystycznym, intensywnym zapachu. Jest to krzew, który w naturalnym środowisku rośnie na suchych i skalistych terenach południowej Europy. Odkryj nieznane dotąd walory estetyczne i aromatyczne.

Lawenda wąskolistna – jak wygląda?

Jest to wiecznie zielony krzew o wysokości 30-60 cm, o drobnych liściach o długości 2-6 cm. Kwiaty lawendy wąskolistnej są intensywnie fioletowe lub niebieskie, a ich kształt przypomina kłosy. Kwitnie od końca wiosny do początku jesieni, a w pełni rozwinięte kwiaty pachną silnie i intensywnie.

Lawenda wąskolistna i pszczoła.
Lawenda wąskolistna, https://pixabay.com/photos/lavender-real-lavender-3632751/

Uprawa lawendy wąskolistnej.

Należy podkreślić, że do uprawy lawendy wąskolistnej należy przygotować dobrze nasłonecznione stanowisko, a także przepuszczalne, suche podłoże. Co więcej, możną ją uprawiać w ogrodach, a także w donicach. Kilka zasad odnośnie uprawy lawendy wąskolistnej:

  • Jeżeli chcesz uzyskać bujne, zdrowe rośliny, należy systematycznie przycinać krzew, a także usuwać suche i uszkodzone pędy.
  • Warto dodać, że roślina ta wymaga umiarkowanego podlewania, ale należy unikać nadmiernego podtopienia gleby.
  • Najlepszy czas na sadzenie lawendy wąskolistnej to wiosna lub jesień. Roślinę można rozmnażać z sadzonek lub przez podział krzewu.

Zastosowanie lawendy wąskolistnej.

Lawenda wąskolistna jest często uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach. Jej piękne, fioletowe kwiaty i intensywny zapach przyciągają nie tylko ludzi, ale także pszczoły i inne owady zapylające.

Ponadto, olejek eteryczny z lawendy wąskolistnej ma wiele cennych właściwości aromaterapeutycznych i kosmetycznych.

Lawenda, kwiat suszony, https://ekoherba.pl/sklep/ziola/herbata-lawendowa-kwiat-suszony/

Jest stosowany:

  • przy produkcji perfum,
  • kosmetyków,
  • środków czystości.

Olejek z lawendy wąskolistnej może także działać kojąco na układ nerwowy i pomagać w leczeniu bezsenności.

Lawenda wąskolistna, a zapylacze.

Lawenda wąskolistna jest jedną z wielu roślin miododajnych, które dostarczają pożywienia dla pszczół. Kwiaty lawendy przyciągają pszczoły swoim intensywnym zapachem, co czyni ją cenną rośliną dla pszczelarzy i owadów zapylających.

Mieszanka roślin miododajnych, https://ecobombs.pl/index.php/produkt/eco-torebka-z-nasionami-roslin-miododajnych/

Ponadto, olejek eteryczny z lawendy wąskolistnej może działać jako naturalny repelent na insekty, w tym na kleszcze, komary i muchy. Dlatego też, sadzenie lawendy w pobliżu tarasów i miejsc wypoczynku może pomóc w zapobieganiu ukąszeniom owadów.

Podsumowując lawenda wąskolistna to piękna roślina o intensywnym zapachu, która nie tylko ozdabia ogrody i parki, ale także dostarcza pożywienia dla pszczół i innych owadów zapylających. Olejek eteryczny z lawendy wąskolistnej ma wiele właściwości aromaterapeutycznych i kosmetycznych.

Po więcej zapraszamy na nasze social media.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top