fbpx

Mak polny – uprawa, występowanie i właściwości.

Mak polny to symbol lata. Jest to roślina, która od wieków jest znana ze swoich właściwości prozdrowotnych i smakowych. Odkryj w jaki sposób mak polny wpływa na ochronę przyrody oraz jakie dobroczynne działanie ma nasz organizm.

Mak polny pochodzenie i występowanie.

Mak polny (Papaver rhoeas) jest rośliną jednoroczną, która w Polsce jest dziko rosnąca. Jest azotolubnym gatunkiem roślin, należącym do rodziny makowatych. Często występuje jako chwast upraw zbożowych. Co więcej spotkać go można przede wszystkim na niżu, jednak lokalnie rośnie również na wyżynach oraz na pogórzu.

Roślinę tę wyróżnia prosta, pojedyncza lub rozgałęziona i owłosiona łodyga, która może osiągać wysokość do 90 cm. Rozkwita w pierwszej połowie lata lub pod koniec wiosny (średnio przez 20−30 dni), tworząc kwiaty o szerokości do 9 cm, o rozległych i zachodzących na siebie płatkach, które są gładkie, jednokolorowe lub wewnątrz kielicha mają czarną plamkę. Jest rośliną trująca.

Mak polny na łące.
Mak polny, https://pixabay.com/photos/poppy-flower-nature-wild-flower-3137588/

Uprawa maku polnego.

Na uwagę zasługuje fakt, że mak polny to roślina odporna na chłody, a także mało wymagająca. Jej uprawa nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Nie trzeba być wykwalifikowanym ogrodnikiem, aby zając się uprawą maku. Może rosnąć na każdym podłożu, a bardzo dobrze rozwija się na stanowisku wystawionym na działaniem promieni słonecznych. Mieszanka nasion roślin miododajnych EcoBombs pomoże stworzyć łąkę kwietną w skład, której wchodzi właśnie mak polny.

Mak polny a zapylacze – jak roślina może pomóc w ochronie przyrody.

Jest to roślina, która nie tylko ma wartości odżywcze i prozdrowotne, ale także odgrywa ważną rolę w ochronie przyrody. Jest on bowiem rośliną miododajną, przyciągającą wiele owadów zapylających, takich jak pszczoły, trzmiele i motyle.

Mak polny, a zapylacze.
Owady zapylające w maku polnym, EcoBombs

Jak powszechnie wiadomo owady zapylające są kluczowe dla ochrony różnorodności biologicznej, a także dla zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania ekosystemów. Mają one kluczowe znaczenie dla zapylania roślin uprawnych i dziko rosnących, zapewniając produkcję owoców, nasion i innych składników odżywczych.

Mak polny jest jedną z roślin miododajnych, które przyciągają owady zapylające dzięki swoim kwiatom, które produkują dużą ilość nektaru i pyłku. Dzięki temu, mak może pomóc w zwiększeniu populacji owadów zapylających, co ma pozytywny wpływ na ochronę przyrody. Dlatego też w bombach siewnych od Ecobombs znajdują się również nasiona maku polnego.

Mak polny na dzikiej łące.
Łąka kwietna przygotowana z nasion EcoBombs, https://ecobombs.pl/index.php/kategoria-produktu/ecobombs-nasiona/

Mak polny i jego właściwości zdrowotne.

Roślina ta była od wieków była stosowana w medycynie ludowej. Często mylona jest z makiem lekarskim, który ma silne działanie uzależniające i przeciwbólowe. Płatki kwiatowe maku polnego zawierają czynne związki biologiczne, takie jak:

  • alkaloidy ( m.in. readynę),
  • fitosterole,
  • kwasy organiczne,
  • antocyjany,
  • śluzy (ok. 10 %),
  • sole mineralne.

Ponad to, ta popularna roślina miododajna jest bogatym źródłem białka, węglowodanów i składników mineralnych, takich jak żelazo i wapń. Warto podkreślić, że w nasionach maku polnego znajdują się także cenne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy i linolowy.

Napar z maku polnego.

1 łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzącej wody, a następnie gotować 2 min. Przecedzony pić 5 razy dziennie po 1 łyżce. Napar z kwia­tów maku polnego osłania błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz działa uspokajająco. Więcej znajdziesz na stronie FORUM KWIATOWE.

Warto zauważyć, że uprawa maku polnego ma pozytywny wpływ na ochronę przyrody, ponieważ przyciąga on owady zapylające. Wzrost populacji tych owadów może wpłynąć na zwiększenie liczby i różnorodności roślin w danym ekosystemie.

Dodatkowo, mak polny jest rośliną łatwą w uprawie, nie wymaga specjalnych warunków i może być uprawiany na niewielkich obszarach. Co więcej może stanowić alternatywę dla upraw, które szkodzą środowisku, takich jak monokultury i intensywne uprawy. Należy zaznaczyć, że jest to kolejna roślina, która wykazuje także dobroczynne działanie na nasze zdrowie.

Po więcej informacji na temat roślin miododajnych, zapraszamy na nasze social media.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top