fbpx
Jastrun właściwy, kwiat miododajny.

Jastrun właściwy – za co kochają go pszczoły?

Jastrun właściwy (Hieracium pilosella) to roślina z rodziny astrowatych, która występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest dość powszechna i często spotykana na łąkach, pastwiskach, przydrożach i nieużytkach. Odkryj jej zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i w pszczelarstwie.

Jak wygląda jastrun?

Złocień właściwy to roślina wieloletnia, osiągająca zwykle około 30 cm wysokości. Ma charakterystyczne, żółte kwiaty zebrane w baldachogrona, które kwitną od maja do września. Liście jastrzębia są jajowate, pokryte małymi włoskami, co daje im szarawo-zielony kolor.

Jastrun właściwy na łące.
Jastrun właściwy, https://pixabay.com/photos/jastrun-meadow-flower-west-5210029/

Na uwagę zasługuje fakt, że roślina ta zawiera wiele cennych składników, takich jak:

  • flawonoidy,
  • garbniki,
  • kwasy organiczne
  • i olejki eteryczne.

Warto podkreślić, że roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne.

Jak uprawiać?

Jastrun właściwy rośnie na stanowiskach półcienistych i słonecznych. W związku z tym, dobrze sobie radzi na każdej ziemi ogrodowej ale warto pamiętać, że preferuje gleby świeże, żyzne o obojętnym odczynie pH. Dobrze znosi suszę. Jednocześnie jest to roślina całkowicie mrozoodporna.

Jastrun, https://www.youtube.com/watch?v=pC-WcjX7akY

Zastosowanie w medycynie naturalnej.

Roślinę tę dzięki swoim cennym składnikom stosuje się w medycynie naturalnej jako lek przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Dodatkowo napary ze złocienia warto pić w leczeniu bólów reumatycznych, migreny, bólów menstruacyjnych i bólu zęba.

Jednocześnie roślina ta ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co oznacza, że może być pomocna w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Jastrun właściwy, a pszczoły.

Na uwagę zasługuję fakt, że jest to cenna roślina dla pszczół, ponieważ przyciąga je swoim zapachem i nektarem. Na dodatek kwiaty jastruna właściwego są jednym z pierwszych źródeł nektaru dla pszczół wiosną.

Jeżeli chcesz stworzyć miejsce do życia dla pszczół, to właśnie jastrun będzie idealny. Dziką łąkę możesz przygotować dzięki kulom siewnym EcoBombs, które w swojej mieszance zawierają także tę roślinę.

Kula siewna, https://ecobombs.pl/index.php/produkt/ecobombs-mini-doniczkowa-eko-friendly/

Jastrun właściwy w pszczelarstwie.

Warto podkreślić, że złocień właściwy jest ceniony w pszczelarstwie ze względu na swoje właściwości miododajne.

Gdy chcesz przyśpieszyć rozwój pszczelej rodziny i produkcji miodu, należy wybrać tę roślinę. Ponadto, napary z jastruna możesz stosować w leczeniu chorób pszczół, takich jak choroba nosacizny, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym.

Jasturn, kwiat.
Jastrun właściwy, https://pixabay.com/photos/chamomile-white-closeup-meadows-5129909/

Podsumowując jastrun właściwy to nie tylko piękna roślina ozdobna, ale także cenna roślina lecznicza i miododajna. W medycynie naturalnej wykorzystuję się tę roślinę jako lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, a w pszczelarstwie jako źródło nektaru dla pszczół i pomoc w leczeniu chorób pszczół. Posadź jastruna właściwego w swoim ogrodzie lub na działce, by nie tylko cieszyć się jego pięknem, ale także pomóc pszczołom i czerpać korzyści z jego właściwości leczniczych.

Więcej informacji znajdziesz:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top