fbpx
Adoptuj pszczołę

Adoptuj pszczołę po raz 10 – poznaj akcję Greenpeace.

Pszczoły pojawiły się na Ziemi na długo przed nami i ważne jest, aby zostały z nami jak najdłużej. Naukowcy biją na alarm, że populacja pszczół ciągle maleje. Czas to zmienić. Poznaj 10. edycję akcji “Adoptuj pszczołę”.

O akcji “Adoptuj pszczołę 10”.

Dziesiąta edycja akcji “Adoptuj Pszczołę” jest kontynuacją prawie dziesięcioletnich działań Greenpeace na rzecz zapylaczy. W tym roku akcja skupia się na zapylaczach żyjących w górach. Dlatego też współpracujemy z naukowcami specjalizującymi się w badaniu właśnie tej grupy owadów.

Ważne, aby prawo unijne skuteczniej chroniło pszczoły i inne owady zapylające, zakazując stosowania toksycznych pestycydów na terenie Unii. Dlatego też, Greenpeace planuje zabezpieczyć siedliska owadów, tym samym tworząc nowe miejsca do życia dla tych zapylaczy, które potrzebują do życia gliny, oraz zapewniając im bezpieczeństwo poprzez usuwanie niebezpiecznych roślin inwazyjnych takich jak niecierpek gruczołowaty.

Jaki jest plan akcji “Adoptuj pszczołę”?

Właśnie dlatego wspólnie z uczestnikami akcji oraz naukowcami w pierwszej kolejności zostanie sprawdzone w jakiej kondycji są dzikie owady zapylające w polskich górach.

Niewątpliwie celem akcji jest ochronić zapylacze przed szkodliwym wpływem pestycydów, a w konsekwencji zabezpieczyć istniejące i następnie stworzyć nowe siedliska dla tych pszczołowatych, które do szczęścia potrzebują… gliny!

Co udało się już zrobić przez 10 lat?

Godne uwagi jest to, co do tej pory udało się osiągnąć wspólnie z dziesiątkami tysięcy Pszczelich Bohaterów i Bohaterek. Warto wymienić następujące działania:

  • Wielki Spis Zapylaczy
  • Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających
  • 100 hoteli dla dzikich zapylaczy w 16 miastach Polski
  • Modelowe pszczele miejsce w Łodzi
  • Pszczeli domek w każdym polskim ogrodzie!
  • Materiały edukacyjne i szkolenia dla rolników
  • Wieloletnie badania pestycydów na polskich polach
  • Zakaz stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów w UE
  • Odbudowaliśmy populację pszczół w Przyczynie Dolnej
  • Zabezpieczaliśmy miejsca do życia dla zapylaczy

Jak adoptować pszczołę?

Każda pszczela adopcja jest na wagę złota, ale jeśli adoptujesz regularnie ich przynajmniej 10.

Wejdź na stronę https://adoptujpszczole.pl/ , gdzie zajdziesz dokładną instrukcję, jak krok po kroku możesz adoptować pszczołę. W podziękowaniu otrzymasz Pakiet Pszczelego Bohatera lub Bohaterki.

Pakiet Pszczelego Bohatera.

Co znajdziesz w Pakiecie?

1. Certyfikat Pszczelego Bohatera / Bohaterki – imienny certyfikat od Skrzydlatej Komisji potwierdzający, że jesteś Pszczelą Bohaterką / Pszczelim Bohaterem!
2. Lnianą torbę z podobizną samej królowej! – w sam raz na spacery po łąkach i lasach w poszukiwaniu dzikich zapylaczy.
3. Mini Atlas Zapylaczy – znajdziesz w nim piękne ilustracje i opisy 20 popularnych owadów zapylających, które najczęściej możesz spotkać w swojej okolicy.
4. Ekologiczne nasiona łąkowych roślin miododajnych – wolne od pestycydów nasionka do samodzielnego wysiania łąki kwietnej, bo nic tak nie ucieszy skrzydlatej jubilatki jak miododajne kwiatki!
5. Naklejki z limitowanej edycji z ilustracjami najpopularniejszych zapylaczy z Mini Atlasu.

Dlaczego warto adoptować pszczołę?

Przede wszystkim w samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności.

Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie. Tak więc z punktu widzenia samej ekonomii, opłaca nam się chronić pszczoły!

Jednak nie tylko ludzie ucierpieliby na zniknięciu pszczół . Warto podkreślić, że oprócz odmian uprawnych, większość dziko rosnących roślin, aby móc się rozmnażać, potrzebuje pośrednictwa zwierząt w procesie zapylania. Z kolei od tych roślin zależą zwierzęta, które się nimi żywią. Dlatego też, zniknięcie pszczół i innych owadów zapylających byłoby katastrofalne dla ludzi i całej przyrody!

Pszczoła na kwiatku.

Co zagraża pszczołom?

Wśród najważniejszych problemów, z jakimi mierzą się obecnie owady zapylające – głównie te dziko żyjące – należą ekspansja rolnictwa przemysłowego.

Ze względu na wykorzystujące toksyczne pestycydy, a także postępującą urbanizację. W efekcie prowadzi to do utraty i degradacji siedlisk oraz ich fragmentacji. Następnie ograniczają dostęp do pokarmu, zmniejszając liczebność i bogactwo gatunkowe roślin kwiatowych oraz zabierają miejsca do gniazdowania.

W efekcie szkodzi to pszczołom miodnym, ale i pszczołom miodnym, ale i wszystkim tysiącom gatunków dzikich owadów zapylających. Dodatkowo kilka z pestycydów stosowanych w rolnictwie można określić mianem prawdziwych zabójców zapylaczy – szczególnie te należące do grupy neonikotynoidów. 

Jak jeszcze możesz pomóc pszczołom?

Podsumowując każdy nawet najmniejszy gest, ma ogromne znaczenie. Zachęcamy do wspierania akcji “Adoptuj Pszczołę”. Możesz także przygotować samemu pyszną stołówkę w swoim ogrodzie lub nawet balkonie. Wystarczy, że posadzisz rośliny miododajne. Ich uprawa jest bardzo prosta.

Zachęcamy Cię do stworzenia łąk kwietnych. W sklepie EcoBombs znajdziesz różne możliwości stworzenia miejsca do życia dla zapylaczy.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji “Adoptuj Pszczołę”, a także podejmowania każdego działania na rzecz zapylaczy.

Adoptuj Pszczołę z Greenpeace.

A po więcej informacji jak dbać o pszczoły znajdziesz w naszych social mediach:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top