fbpx
Kocimiętka, kwiat.

Kocimiętka właściwa – poznaj roślinę, która zachwyca pszczoły.

Kocimiętka właściwa to roślina z rodziny jasnotowatych, której charakterystyczną cechą jest silny zapach, który przyciąga nie tylko koty, ale również pszczoły. Odkryj jej cudowne właściwości i w jaki sposób dobroczynnie wpływa na zapylaczy.

Jak wygląda kocimiętka właściwa?

Jest to bylina, która w naturalnych warunkach rośnie na terenach Europy i Azji. Osiąga wysokość około 50-60 cm i wytwarza piękne, fioletowo-białe kwiaty.

Warto zaznaczyć, że roślina ta wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, a także wilgotnej i przepuszczalnej gleby.

Na uwagę zasługuje fakt, że kocimiętka właściwa jest rośliną miododajną, co oznacza, że ​​dostarcza pożywienia dla pszczół i innych owadów zapylających.

Kocimiętka i kot.
Kocimiętka, https://pixabay.com/photos/cat-tabby-catnip-cute-sniff-smell-829681/

Jak uprawiać kocimiętkę?

Jest to łatwa w uprawie roślina, która nadaje się do ogrodów, rabat kwiatowych, a także donic. Należy pamiętać, że roślinę sadzimy w okresie wiosennym lub jesienią na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Równie ważne jest, aby gleba była wilgotna i przepuszczalna. Jednocześnie w okresie wzrostu podlewaj regularnie roślinę i usuwaj suche oraz uszkodzone pędy.

Właściwości lecznicze kocimiętki właściwej.

Kocimiętka właściwa posiada wiele właściwości leczniczych.

W związku z dużą zawartością olejku eterycznego, który zawiera mentol, kwas rozmarynowy, borneol i inne związki, wykazuje działanie:

  • przeciwbólowe,
  • uspokajające,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwgrzybiczne.

Co więcej możesz z niej przygotować napar, który działa na układ trawienny, ułatwiając trawienie i łagodząc dolegliwości bólowe.

Jak wpływa kocimiętka na pszczoły?

Kocimiętka, a zapylacze.
Kocimiętka właściwa, https://pixabay.com/photos/fur-bee-bee-catnip-nettle-784694/

Kocimiętka właściwa jest rośliną miododajną i przyciąga pszczoły oraz inne owady zapylające, które czerpią z niej nektar. Roślina ta dostarcza pożywienia dla pszczół w okresie letnim, kiedy dostępność pożywienia jest ograniczona.

Z uwagi na swoje właściwości lecznicze, kocimiętka właściwa jest również stosowana w pszczelarstwie jako środek odstraszający szkodniki i choroby pszczół.

Olejki eteryczne zawarte w kocimiętce właściwej odstraszają niektóre szkodniki, takie jak roztocze, a także pomagają w leczeniu chorób pszczoły, takich jak nosówka czy choroby związane z układem oddechowym.

Jeżeli chcesz zapewnić pszczołom miejsce do życia możesz w sowim ogrodzie posadzić kocimiętkę właściwą. Wykorzystaj do tego mieszankę nasion roślin miododajnych od EcoBombs.

Mieszanka roślin miododajnych, https://ecobombs.pl/index.php/produkt/ecobombs-mini-doniczkowa-eko-friendly/

Podsumowując kocimiętka właściwa to piękna i łatwa w uprawie roślina, która przyciąga pszczoły i inne owady zapylające swoim silnym zapachem.

Dzięki swoim właściwościom leczniczym, roślina ta jest również stosowana w medycynie ludowej i pszczelarstwie.

Jeśli szukasz rośliny, która będzie ładnie wyglądać w Twoim ogrodzie i jednocześnie przyczynić się do ochrony pszczół, kocimiętka właściwa jest doskonałym wyborem.

Po więcej, zapraszamy na nasze social media.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top